Skip to content Skip to footer

Psy i koty nie opowiedzą nam jakie mają dolegliwości, dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie do wizyty ich opiekuna. Wywiad dermatologiczny stanowi fundament wizyty, jest dość długi, a wcześniejsze przygotowanie może skrócić jego czas. O co będziemy pytać?

1. Historia leczenia. Jeśli wasz pupil miał już kiedyś problemy z chorobami skóry i/lub uszu warto przygotować historię leczenia oraz wyniki badań. Pozwoli to uniknąć powtarzania części badań oraz stosowania leków, które nie pomagały.

2. Dieta. Na wiele chorób skóry wpływ ma żywienie, dlatego warto mieć przygotowaną listę karm, które zwierzę je obecnie i które jadło wcześniej. Niestety informacja “karma w czarnym worku” za dużo nie mówi. Najlepiej spisać nazwy oraz składy karm suchych, mokrych, przysmaków oraz nie zapomnieć o rzeczach, które czasem spadną ze stołu.

3. Pielęgnacja. Wiele chorób skóry możemy kontrolować stosując odpowiednie szampony, pianki czy krople. Jeśli już stosujecie takie preparaty – sporządźcie ich listę z pełnymi nazwami.

4. Leki i suplementy. Jeśli zwierzak cierpi na inne dolegliwości nie zapomnij o tym poinformować, nie wszystkie leki można podawać jednocześnie.

5. Profilaktyka. Najważniejsze informacje będą dotyczyć preparatów na pasożyty zewnętrzne (pchły i kleszcze) – co jest stosowane i kiedy było ostatnio podane. Istotna jest też historia odrobaczeń oraz szczepień.

Po zebraniu wywiadu przejdziemy do ogólnego badania zwierzęcia oraz przyjrzymy się skórze. W tym czasie będziemy pobierać też materiał do badań. Część badań wykonamy na miejscu w gabinecie, część będzie wysłana do laboratorium. Czego można się spodziewać?

1. Cytologia. Jest to badanie mikroskopwe, które wykonujemy na prawie każdej wizycie. Materiał możemy pobierać poprzez odciski zmian skórnych, wymazy ze zmian lub przez biopsję cienkoigłową (przy użyciu cienkiej igły, badanie jest mniej bolesne niż zastrzyk). W tym badaniu możemy rozpoznać czy mamy problem z wtórnymi infekcjami (bakteryjnymi, grzybiczymi), jakie komórki biorą udział w zapaleniu, a także niektóre nowotwory skóry.

2. Trichogram. Badanie włosów pod mikroskopem. W tym badaniu możemy znaleźć część pasożytów skóry, dermatofity, a także rozpoznać czy zwierzę wyłysiało samoistnie czy też uszkadza włosy przez ich wylizywanie.

3. Zeskrobina. Badanie wykonuje się przy użyciu skalpela – skalpelem ściera się skórę do pojawienia się niewielkiej ilości krwi. Szukamy w ten sposób pasożytów głębszych warstw skóry.

4. Badanie lampą Wooda. Przy użyciu lampy emitującej światło nadfioletowe oceniamy skórę i włosy. Może to ułatwić znalezienie skóry objętej grzybicą. Pod wpływem niektórych dermatofitów włosy mogą w tym świetle świecić na zielono.

5. Badanie mikrobiologiczne. Przy rozpoznaniu głębokich ropnych zapaleń skóry możemy pobrać wymazy ze skóry w celu określenia jaka bakteria wywołuje problem i na jakie antybiotyki jest wrażliwa. Przy podejrzeniu grzybicy możemy pobrać włosy i naskórek w celu potwierdzenia podejrzeń. Badania są wykonywane w zewnętrznym laboratorium, a na wyniki czeka się od kilku dni, do nawet 3 tygodni.

6. Badanie krwi. Niektóre zmiany skórne mogą być wywołane problemami ogólnoustrojowymi, zwłaszcza chorobami endokrynologicznymi, których rozpoznanie wymaga badań krwi. Warto, żeby zwierzę było przegłodzone 8 godzin przed wizytą co umożliwi pobranie krwi od razu.

Poza tym przy podejrzeniu chorób o podłożu immunologicznym czy nowotworowym konieczne może być pobranie biopsji wycinkowej. Takie badanie wymaga sedacji i nie należy do badań, które jest wykonywane na pierwszej wizycie. Najczęściej pobiera się pare kilku milimetrowych wycinków przy użyciu specjalnego trepana.