SZCZEPIENIA PSÓW
Każde zwierzę przed szczepieniem powinno być dokładnie zbadane. Szczenięta na 3-7 dni przed szczepieniem powinny zostać odrobaczone. W przypadku psów dorosłych profilaktyczne odrobaczenie można zastąpić badaniem kału i odrobaczyć tylko w przypadku wyniku dodatniego.
Szczepienia w Gabinecie Weterynaryjnym Muchobór odbywają się w oparciu o najnowsze wytyczne Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych zwierząt (WSAVA) opublikowane w 2015 roku.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest szczepieniem obowiązkowym, któremu podlega każdy pies. Obowiązek ten określa Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Po raz pierwszy psa należy zaszczepić po ukończeniu 3 miesiąca życia, opiekun ma na to 30 dni. Kolejne szczepienia powinny się odbywać nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.
Podstawowe szczepienie, które powinien przejść pies to szczepienie przeciwko parwowirozie (CPV), nosówce (CDV) oraz chorobie Rubartha (CAV). Coraz większym problemem staje się również leptospiroza oraz kaszel kennelowy.
Szczepienia podstawowe schemat wczesny
Szczenięta rozpoczynamy szczepić w 6 tygodniu życia. Jest to szczepienie typu „puppy“ przeciwko nosówce i parwowirozie. Następnie po 3-4 tygodniach podajemy pierwszą dawkę przypominającą wieloskładnikową (nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, parainfluenza oraz leptospiroza) po kolejnych 3-4 tygodniach drugą dawkę przypominającą.
Pies może bezpiecznie wychodzić na dwór dopiero 2 tygodnie po przyjęciu drugiej szczepionki (czyli najwcześniej w wieku 11 tygodni). Wcześniej szczenię może być wyprowadzane tylko na tereny przez nas znane, gdzie wiemy, że nie przebywał wcześniej żaden chory i nieszczepiony pies jak np. własne podwórko, podwórko przy domu rodziny/znajomych, ogródek działkowy itp.
Szczepienia podstawowe schemat późny
Szczenięta rozpoczynamy szczepić w 8 tygodniu życia. Jest to odrazu szczepienie wieloskładnikowe (nosówka, parwowiroza, choroba Rubartha, parainfluenza oraz leptospiroza). Następnie po 3-4 tygodniach podajemy dawkę przypominającą.
Pies może wychodzić na dwór dopiero 2 tygodnie po przyjęciu drugiej szczepionki (czyli najwcześniej w wieku 14 tygodni).
Kolejne szczepienia pies otrzymuje po roku, a następne co 3 lata.
Co roku należy szczepić psa przeciwko wściekliźnie (obowiązek ustawowy) oraz leptospirozie (odporność utrzymuje się maksymalnie do 12 miesięcy).
W przypadku psów, ktore ukończyły 16 tydzień życia, a z różnych względów są szczepione po raz pierwszy nie ma potrzeby podawania dawki przypominającej po 3-4 tygodniach. Pierwszą dawkę przypominającą podaje się po roku, a następne w zależności od patogenu co roku (wścieklizna, leptospiroza) lub po 3 latach (nosówka, panleukopenia, choroba Rubartha).
Na co należy zwrócić uwagę po szczepieniu?
Raz na kilka tysięcy szczepień mogą wystąpić reakcje uczuleniowe. Zaniepokoić powinny nas w szczególności te, które mają miejsce w ciągu pierwszej doby po szczepieniu. Objawy to przede wszystkim puchnięcie pyska – puchną wargi, fafle, powieki. Pies może to okazywać poprzez ocieranie pyska łapami/o podłogę/ścianę. Mogą pojawić się wymioty oraz duszności. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do gabinetu weterynaryjnego.
W ciągu kilku tygodni w miejscu ukłucia może pojawić się odczyn miejscowy – mały guzek wyczuwaly pod skórą. Jeśli odczyn nie zniknie w ciągu następnych 2-3 tygodni ze zmianą należy zgłosić się do gabinetu.